Jak nepéct větrníky/ How Not to Bake Choux Pastry


Na větrníky si nechte rovnou zajít chuť. Dneska to totiž vůbec nebude o receptu, ale o tom, jak to může dopadnout, když v kuchyni ztratíte nervy. Já si teda při přípravě těchto větrníků připadala, jako bych z oka vypadla někomu z povedené trojice přátel ze Tří mužů ve člunu. Akorát jsem se nemohla rozhodnout kterému. Většinu času jsem si totiž připadala jako George, Jerome a Harris dohromady. A pak tu byl samozřejmě ještě Montmorency...

Vyprávění o této kuchyňské katastrofě rozhodně berte s rezervou. Ačkoli, opravdu stalo se to téměř přesně takhle...

No, I haven't  got a recipe for choux pastry for you. Maybe, someday... Today, I'm gonna show you, how it is when you loose your temper in the kitchen. As far as I'm concerned, I felt like a character from Three Men In a Boat while baking the sweets in the photograph. Nevertless, I couldn't decide which one. Most of the time I felt like George, Jerome and Harris all rolled into one. And in addition, Montmorency was also there...

Don't take my story too seriously. However, it all went wrong almost in that way...Tři muži v kuchyni aneb jak nepéct větrníky


Seděli jsme v pokoji -  George, Harris, Montmorency a já a přemýšleli jsem, co bych měl koupit k narozeninám své mladší sestře. "Proč jí něco neupečeš?" navrhl George. "Co třeba větrníky?" Já a Harris jsme se na George podívali s hrůzou zračící se v našich očích. "Ty si to někdy zkoušel Georgi?" zeptali jsme se ho nevěřícně. "No, já přímo ne," prohlásil George, "ale znám jednoho chlápka, který to zkoušel, a říkal, že je to docela jednoduchý." "Dobře," souhlasil Harris, kterému už se nechtělo dále si namáhat mozek. "Ty je upečeš a já a J. obstaráme nákupy a uklidíme kuchyň. "Dobrá," řekl George a hned se začal shánět po smetaně a cukru, aby mohl připravit karamelovou šlehačku. Už to, co ten večer prováděl nás mělo varovat, že George je prachsprostý lhář a tenhle podnik nemůže skončit jinak než katastrofou.

George začal ohřívat smetanu v hrnci na mléko. Montmorency seděl u jeho pravé nohy a sledoval, co to na plotně kutí. Najednou vydal hrnec příšerný zvuk připomínající svojí intenzitou jekot prasete, které se právě řezník snaží podříznout. Montmorency začal kvičet a vyskočil Georgovi na nohu. George začal křičet, snažil se vylít smetanu na rozpuštěný cukr, ale půlkou obsahu hrnce si polil nohu a psa, takže oba dva začali skákat a tancovat po kuchyni. Pro dnešek to ale bylo všechno, takže já s Harrisem jsme uklidili kuchyň a celá společnost se uložila ke spánku.

Druhý den jsme se znovu sešli v kuchyni. George začal tím, že zapatlal všechno, co mu v kuchyni přišlo pod ruku. Myslím, že to udělal jenom proto, aby na sebe přitáhl pozornost a upozornil nás na to, čeho dalšího je ještě schopen. Pak pustil do vyšlehání karamelové šlehačky. Zkoušel to třikrát a pokaždé se mu srazila. Chudák George nakonec úplně ztratil nervy a vypadalo to, že se z toho dočista zhroutí. Zachránil ho až Harris, který z kapsy vytáhl svojí placatku a nabídl mu lok whiskey. George se vzchopil a prohlásil, že raději jako první udělá žloutkový krém.

Nejdřív mu polovina pudinku vytekla z hrnce na sporák a připálila se tam. Pak se mu krém málem srazil, když se ho pokoušel vyšlehat. Navíc přitom ještě šlápl na ocas Motmorencymu, který začal výt a kousl George do nohy, takže oba tancovali v agonii po kuchyni a George málem rozbil metlou lustr, jak při tom tanci rozhazoval rukama. Byli bychom mu s Harrisem snad i pomohli, ale domnívali jsme se, že pateux-choux stejně tak jako některá jídla indiánů či jiných domorodých kultur vyžaduje při své přípravě provádění určitých speciálních magických tanců.

Plnění korpusů krémem přineslo další problémy. Georgeovi se jich při krájení dobrá polovina rozpadla a když si konečně přendal žloutkový krém do sáčku a pustil se do plnění zjistil, že zapomněl na zdobící nástavec. Zapatlal sebe i všechno okolo a to ještě nebyl úplný konec. Ta samá procedura se opakovala s karamelovým krémem z nepovedené karamelové šlehačky. Kolikrát přitom šlápl psovi na nohu, nebo něco upustil na zem už jsme dávno přestali počítat.

George nakonec své dílo dokončil a prohlásil, že pateux-choux už nemůže ani vidět. Montmorency seděl před stolem a toužebně upínal zraky na podnos se zákusky na stole, jako by si snad myslel, že celá ta nádhera se chystala výhradně pro něho. "Potřebuju panáka," prohlásil unavený a zničený George. "Teď je to na vás chlapci." Pustili jsme se s Harrisem do úklidu zaneřáděné kuchyně, zatímco George, který za to všechno mohl, se uklidňoval steaky a pivem.

Three Men in the Kitchen - How Not To Bake Choux Pastry


We were sitting in my living room - George, Harris, Montmorency and myself and we discussed a birthday present for my little sister. As I didn't have much money I want something cheap but nice for her. "Why don't you bake something for her?" suggested George suddenly. Me and Harris looked at George with horror in our eyes. "What about choux pastry?" he added. "Have you ever tried it George?" we both asked him suspiciously. "No, not exactly myself," said George ," but I know some guy who had tried it and he said to me it was easy as an ABC. "All right," agreed Harris who was obviously too lazy to beat his brain any longer. "You'll bake them and me and J. will do the shopping and cleaning." "OK, "said George and went to the pantry for cream and sugar for caramel cream. The performance which he held that evening should have warned us about George's kitchen abilities. We found out too late that he is a miserable lier and that bussines must end up as a complete disaster.

He was heating the cream in double-boiler while Montmorency was sitting next to his right leg. Suddenly, the double- boiler gave an awful sound which reminded me of the yell of the pig which is about to be killed. Montmorency started yelling and jumped on George's leg. George started shouting and he tried to pour the cream into the pot with melted sugar, but he split half of it over his legs and over the dog.  They both started dancing and leaping around the kitchen. Finally, me and Harris tidied up all the mess and the whole assembley went to sleep.

The performance continued next morning. First of all, George soiled everything in the kitchen. The batter was everywhere - on the kitchen table, on the kitchen chairs, on the floor, on the stove, on George's hair, on the dog... I fancy he did it just to show us what else he is able to do. Then he tried to beat the cream. He had tried it three times and it was always clotted. Poor George, he almost lost his temper and nearly broke down. Fortunately, Harris  offered him a shot of whiskey from his pocket bottle and George plucked up the courage again and started making yolk cream.

Firstly, he soiled the stove with custard. Secondly, the cream was almost clotted. And moreover, he stepped on Montmorency's tail, the poor dog gave an awful mowl and bite George into his leg. Both, George and Montmorency started dancing around the kitchen in agony and George almost broke the chandelier. We were seriously  thinking about offering him a help but we fancied that choux pastry require some sort of special dances and ceremonies as some dishes of Indians or others wild tribes do.

Filling and completing the pastry brought other new problems. George broke half of pastry while cutting them. The he transfered the cream to the piping bag and started to fill the pastry  but he forgot to attach the tip. He soiled everything in the kitchen, himself and the dog. Then he repeated the same with caramel cream. Very soon we stopped counting how many times he had stepped on the dog's tail or leg and just watched at that comedy.

Finally, George managed to finish his masterpiece and said he didn't want to see pateax-choux anymore. Montmorecy was sitting in front of kitchen table and threw the longing looks at the pastry onto it. He surely fancied that George had baked all these sweet little things just for him. "I need a stiff drink," said exhausted George. "Now, boys it's your turn." Me and Harris started cleaning the messy kitchen, while George - the main villain of that story, calmed himself down with beef and beer.

Komentáře

Oblíbené příspěvky